Logo

Přihlášení - email: heslo:
Přihlásit přes Facebook (co to je?)
Zaregistrujte se (Společné pro Ftípky, Komik, Sprosťák, Herník, Romantik a Infík) - Potvrzení registrace - Zapomenuté heslo
Nacházíte se zde: ROMANTIK.CZ > Zamilované obrázkové emaily > Jeskyně krystalů
}
  • Obrázkový email
  • Komentáře
  • Odeslat emailem
Nejste přihlášeni
prosím přihlašte se, nebo zaregistrujte

Jeskyně krystalů

Děkujeme za ohodnocení

GoogleJagg.czDelicious.comLinkuj.czTwitterVybrali.sme.skFacebook.comLíbí se vám to, ukažte to ostatním   Pokud jste si zkoušeli vyrobit krystalky soli odpařováním solného roztoku, tak se vám nepodařilo běžně vyrobit krystalky větší než 1 cm. Matka příroda je v tomto směru obdivuhodná. V jejich útrobách se skrývají neskutečné poklady. Jeden z nich představuje snad největší přírodní krystaly na světě. Nádherné, ale zato smrtelné.

V mexickém pohoří Naica byla objevena při těžbě stříbra, zinku a olova v hlubinných dolech dutina s údajně největšími krystaly sádrovce na světě. Sádrovec se zde vysrážel z horkých roztoků proudících ze Země k povrchu. Krystaly jsou průsvitné a díky lomu světla mají různé duhové zabarvení. Vysrážely se zde z horkých termálních vod proudících z hlubin Země.

Podmínky v jeskyni jsou však velmi nehostinné. Teplota se blíží 60°C, je tu stoprocentní vlhkost a mizerné ovzduší. Bez ochranného obleku se zde dá vydržet jen několik málo minut.

Vstup do jeskyně je vybaven ocelovými dveřmi s dokonalým zabezpečením a dovnitř smí jen pár vyvolených. Dokonce i návštěvníci, kteří uvidí krystaly jen ze speciální zasklené pozorovatelny, musí projít zdravotní prohlídkou, která klade důraz hlavně na krevní tlak. I v pozorovatelně se totiž teplota blíží 50 stupňům. Několik zlodějů krystalů však bylo zde nalezeno mrtvých.

K objevu unikátní krystalové dutiny došlo v roce 2000. Horníci se při ražení štoly provrtali do velké dutiny kulovitého tvaru, kde krystaly dosahují délky přes 11 metrů a mají hmotnost až 55 tun. Dutina dostala jméno Cueva de los Crystales (Jeskyně krystalů). Dutina s unikátními krystal musí být zkoumána ve speciálních oblecích, díky obrovské vlhkosti zde trpí přístroje, fotoaparáty a kamery na kterých se neustále sráží vodní pára v drobounké kapičky. Vědecké týmy jsou dokonce zkoumány lékaři, při práci v tak extrémních podmínkách.

Tento unikátní systém krystalů bude zřejmě zachráněn i po ukončení těžby v jiné části dolu a krystaly budou uchovány ve svém unikátním mikroklimatu a přitom chráněny před nenechavci.


------------------------------------------ PŘÍLOHY ------------------------------------------


KategorieObrázkový email je zařazen do těchto kategorií
Zamilované obrázkové emaily - Příroda
Známka2,9 (617)
Posláno36x
Přidáno1. 5. 2010

Komentovat příspěvky mohou pouze přihlášení uživatelé, pokud jste registrovaní přihlašte se, pokud ne, budeme rádi pokud se zaregistrujete


Komentáře k příspěvku


Příspěvek zatím nikdo nekomentoval, buďte první :-)

Odeslání emailem

Obrázkový email bude odeslán tak jak ho vidíte, včetně příloh a vložených obrázků.

Vaše jméno:


Váš e-mail:


Vyberte z adresáře komu poslat:

Nebo zadejte email komu poslat


Předmět:


Chcete přidat vzkaz ( můžete nechat prázdné ):


_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Welcome to Praetorian

Copyright © 2007-2013 WE ROMANTIK.CZ - Reklama na serveru - Privacy policy - (0,0436)